Technika druku sitowego wywodzi się z druku szablonowego, używanego w krajach dalekiego wschodu (głownie Japonii) w XVII wieku. Pierwsi rzemieślnicy używali papierowych motywów które były nakładane na drewnianą ramę z napiętą siatką wykonaną z włosów zwierzęcych bądź ludzkich. Początkowo metoda ta znalazła zastosowanie przy zdobieniu kimon lecz bardzo szybko ludzie dostrzegli w niej ogromny potencjał. Sitodruk znalazł zastosowanie w całej branży zdobienia tkanin, dekoracji ścian, mebli a także innych sprzętów. Technika druku sitowego rozpowszechniała się po całym świecie. Podczas pierwszej wojny światowej nastąpił przełom którego dokonał John Pilsworth z San Francisco – zapoczątkował on druk wielokolorowy.

Sitodruk Zastosowanie

Na samym wstępie zaryzykuje stwierdzeniem, że sitodruk to najczęściej używana metoda druku na tekstyliach. Z pomocą druku sitowego możemy wykonać nadruk jedno lub wielokolorowy praktycznie na wszystkim o prostej/nieskomplikowanej powierzchni. Istnieją również firmy zajmujące się sitodrukiem wielkoformatowym gdzie sita mają długość ponad 2 metrów – wyobraźcie sobie drukarza przeciskającego farbę 2 metrowym raklem! Na chwile obecną zauważyć można duży popyt na nadruki wykonywane metodą sitodruku wśród agencji reklamowych, producentów gadżetów reklamowych. Bardzo dobrym przykładem mogą być torby papierowe z nadrukiem po które coraz częściej sięgają zarówno butiki jak i sklepy odzieżowe. Nic w tym dziwnego ponieważ za rozsądna kasę można skutecznie promować swoją firmę tworząc unikalny gadżet z nadrukowanym logo.

Zalety technologi Sitodruku 

– „uniwersalność” nadruki metodą sitodruku zastosować można na wielu powierzchniach papiero, tekstylia, drewno, metal. Dzięki różnorodności farb nadruk jest trwały bez względu na podłoże.

–  nadruki wykonane drukiem sitowym są bardzo wytrzymałe w przypadku koszulek podaje się że nadruk może być prany w temperaturze nawet 90 stopni czego nie oferuje żadna inna technologia.

– w przypadku zastosowania specjalnych farb nadruk zawsze będzie się wyróżniał intensywnymi barwami, bardzo często odzież zdobiona innymi metodami robi się „szara” ale nie w przypadku sitodruku.

– ostatnią najważniejszą zaletą sitodruku jest jego cena. W przypadku nakładów 20 szt. + sitodruk jest zawsze najbardziej opłacalną metodą zdobienia.