Cześć,

Do napisania powyższego wpisu przekonali mnie moim najbliżsi przyjaciele. Podczas swojej kariery zawodowej bardzo często spotykałem się z pytaniami „ czy sitodruk można robić samemu w domu” odpowiedź brzmi tak – ja również tak zaczynałem. Chciałbym także zaznaczyć, że w warunkach domowych nie osiągniemy zadowalającego tempa pracy, ale z pewnością daje to okazję do sprawdzenia się w tym rzemiośle. Całego tematu nie jestem w stanie wytłumaczyć jednym wpisem dlatego rozbiję to na cykl sześciu wpisów a w dzisiejszym omówię rzeczy jakie są do tego potrzebne.

 

Sitodruk jak zrobić samemu ?

SPIS TREŚCI

  1. Sitodruk jak zrobić samemu
  2. Sitodruk przygotowalnia
  3. Sitodruk przygotowanie projektu
  4. Naświetlanie
  5. Pierwszy nadruk na koszulce
  6. Odwarstwianie szablonu

 

Na samym wstępie zaznaczę, że do wykonania pierwszej koszulki z nadrukiem będziesz potrzebował, czasu, wytrwałości i jednorazowego, małego wkładu finansowego  na pół fabrykaty które pozwolą ci na wydrukowanie podejrzewam 500 szt. – tak więc jeżeli opanujesz metodę sitodruku w warunkach domowych już nigdy nie będziesz musiał kupować tandetnych koszulek w sklepach sieciowych J

 

Do wykonania nadruku oraz przygotowania matrycy ( sita ) potrzebujesz

– sito rama drewniana gęstość siatki 60-90T

Rama z naciągniętą siatką jest konieczna proponuje skorzystać z portalu olx i za około 30-40 zł można kupić kompletną ramkę w formacie około a3 która bez problemu starczy do partyzanckiego sitodruku w warunkach domowych.

– emulacja uniwersalna

Emulsja musi być pochodzenia sklepowego. W sitodruku jest jak w życiu – jak sobie pościelisz tak się wyśpisz jeżeli przyoszczędzisz na przygotowalni z całego projektu nici.  Emulsja to koszt około 100-120 zł a z jednej puszki przygotujesz około 40 sit w formacie a3.

– rakiel sitodrukowa

Gdybym napisał jaka jest cena oryginalnego rakla to byście zamknęli ten blog 😉 Z czystym sumieniem w to miejsce mogę wam zaproponować „ packę do fugowania” którą można zakupić w każdym sklepie budowlanym. Ważne aby długość packi była mniejsza o 20% od powierzchni roboczej sita.

– farba sitodrukowa

Pomimo iż nie jestem zwolennikiem farb wodnych w warunkach domowych będzie ona prostszym rozwiązaniem od klasycznego plastizolu ( farba rozpuszczalnikowa). Po wykonanym projekcie farba wodna nie wymaga hardcorowego czyszczenia rozpuszczalnikiem! Cena farby wodnej to około 30 zł za kg z którego zadrukujesz 500 szt koszulek w formacie a4.

– pozostałe akcesoria

– klisze do rzutnika ( do drukarek laserowych) cena około 15 zł, taśmy klejące papierow
a oraz Sara pakowna około 10 zł, halogen 1000W około 60 zł, rozpuszczalnik 1l – 4 zł.

 

 

Poniżej zamieszczam podglądowe zdjęcie jak wykonać sitodruk. Wszystkie kroki będą omawiane jeden po drugim w kolejnych artykułach

sitodruk jak zrobić